Loading

Önyargıları yıkmak istiyorsan OKU. Evet sende!

Havanın ısınmasıyla birlikte her yıl düzenlenen camii ve dernek kermeslerimizin açılma sezonu da gelmiştir hamd olsun. Dün iki tane kermese gittik. MaşaAllah tıklım tıklım doluydu. İlk uğradığımız kermesin bir bölümün de oturmak için yer ararken, her yerin dolu olduğunu gördük, taaki bir avusturyalı çiftin oturduğu masanın tamamen boş olduğunu görene kadar. Diğer masalar da bayanlar tıkış tıkış otururken, bu arkadaşların masası tamamen boş idi. Selam verip yanlarına oturduk. Hemen kısa bir sohbet ettik ve bana her sene çok severek ve beğenerek, özellikle yemekleri için geldiklerini anlattılar, ve okadar cana yakındılar ki anlatamam.

Diğer gittiğimiz kermes de aynı şekilde çok kalabalıkdı. Muazzam bir ortam, eski dostlar yemek çay derken bir yer bulduk. Oturduğumuz masanın hemen arkasında bir yaşlı avusturyalı çiftin çay içtiklerini fark ettim. Ve aynı kare. Diğer masalar tıklım tıklım doluyken, onların masasında kimsecikler yoktu. Çayımı kaptığım gibi onların yanına oturdum ve hemen sohbet etmeye başladık. Bu tatlı çift de aynı şekilde her sene uğradıklarını ve çok beğendiklerini belirttiler. Bir saate yakın o kadar güzel bir muhabbet çıktı ki ortaya anlatamam! Mesela bana İstanbul’dan Urfa`ya kadar Türkiyenin  şehirlerine gittiklerini anlattılar. Tarih dersi aldım o bir saat içerisinde, çocuklarından bahsettiler ve tabiki şuanki Avusturya da yaşayan sorunlardan da konuştuk.

Yaşlı kadın bana iki #kültür ve #din arasındaki gün güne kalınlaşan #duvarı sadece #beraber kaldırabileceğimizi söyledi ve ekledi, biz de Flohmarkt (bazar) düzenliyoruz ve herkesi davet ediyoruz ama türklerden/müslümanlardan gelen olmuyor dedi.

Peki ben bunları neden yazıyorum? ARTIK kabuğumuzu kırıp birşeyler yapmamız gerek!
Ayrıcı noktalarımızı değil ortak noktalarımızı ön plana çıkarmamız gerek. Kermes gibi faaliyetler bu aramızdaki duvarı yıkabilmek için büyük fırsat. Eğer Camii ve dernek olarak insanları faaliyetlerimize davet ediyorsak o insanlarla bilhassa avusturyalı misafirlerimiz ile özellikle ilgilenmemiz gerek! Onları yalnız bir köşede bırakarak hiç birşeye ulaşamayız. Bu insanlar zamanlarını ayırıp kendi isteğiyle bir camiye geliyor!? Ve sen ona o camiinin güzelliklerini göstermiyorsun, oturup sohbet etmiyorsun. Eskiden kermeslerin tek amacı vardı (maddiyat dışında) gayrı müslimleri davet edip camilerimizi tanıtmak. Maalesef bu amacımız kayıp oluyor, tamda şimdi değer kazanması gerekirken. Bir Çay standında 6 genç birden duracağına, onların ikisi sırf avusturyalı misfirlerimiz ile ilgilense çok daha güzel bir resim çıkar ortaya.

Korkmayın, konuşun!

Tam şimdi konuşarak, anlaşarak önyargıları yıkıp beraber yaşadığımız, çalıştığımız, okula gittiğimiz insanlarla aramızdaki bu gerginliği çözebiliriz.

Ramazan ayında herkes yaptığı yemeklerin resimlerini sosyal medyada sergilemek yerine, avusturyalı komşusuna kapısını açıp iftarda beraber bir selfie paylaşsa inanın daha çok beğeni alırız. Ve ortaya unutulmaz bir kare çıkar. İki taraf içinde.

Kayıp edecek zaman ve birşeyimiz yok tam tersi kazanacak çok şeyimiz var.
#Ramazan17Yaklaşıyor #KomşunuDavetEt #ÖnyargılarıYIK

Esma Çelik

Leave a Reply